122 cm Cassegrain-Nasymth
 
Hakkında
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne bağlı Çanakkale Astrofizik Araştırma Merkezi'nin ve Türkiye'nin kendine ait en büyük teleskopu T122, 27 Ağustos 2009 tarihinden bu yana ulusal ve uluslararası bilim dünyasına hizmet etmektedir. Teleskop, ağırlıklı olarak fotometrik gözlemlerle değişen çift yıldızların ve zonklayan yıldızların gözlemlerinde kullanılmaktadır.
   
Alım ve Kurulum Hikayesi
T122 ile ilk ışık, 13 Ağustos 2009 gecesi alındı. O gece büyük bir sevinç vardı. Çünkü böyle büyük bir teleskopun ÇOMÜ gözlemevine getirilmesi, harcanan büyük emekler sonucunda olmuştu. Bundan 4 yıl önce 2006 yılında başladı, hikaye: Türkiye'nin hiçbir ülkeye bağlı kalmadan 1 m ve üzeri ayna çaplı bir teleskopa sahip olmasının önemi göz önüne alınarak teleskop alım fikri, Prof. Dr. Osman Demircan tarafından teklif edildi ve Devlet Planlama Teşkilatı'na proje olarak sunulması sağlandı. Projenin kabülünün hemen ardından Avrupa'nın başlıca teleskop imalatçılarıyla görüşmelere başlandı. Özellikle Almanya'da çeşitli firmalarla sıkı pazarlılar içine girildi. Pazarlıkların sonucunda ASTELCO firması teleskobun yapımını üstlendi. Teleskop 2009 yılının yaz aylarında tamamlanarak Çanankkale'ye gönderildi. 1 hafta süren yerleştirme ve kurulum aşamalarından sonra deneme gözlemlerine başlandı ve 2010 yılının başından bu yana aktif olarak kullanılmaktadır.

T122, ülkemizdeki astronom ve astrofizikçilere 29 Eylül 2009 tarihinde yapılan “Türkiye’de Astronomi’nin Geleceği” Sempozyumu ile birlikte tanıtılmıştır.

Teleskopun resmi açılışı, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından 06 Ekim 2009 tarihinde, dönemin Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, ÇOMÜ rektörü Prof.Dr. Ali Akdemir, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve başta Prof. Dr. Osman Demircan ve Prof. Dr.Ahmet Erdem olmak üzere ÇAAM üyeleri ve üniversitemiz öğretim üye ve elemanlarının katılımıyla yapılmıştır.

 

     
İLETİŞİM
ADRES : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü,
Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü, 17100, Çanakkale.
TELEFON  :   (286) 218 00 18 / 1952-2385-2395
FAKS    :  (286) 218 05 33
E-POSTA    :  caam@comu.edu.tr
Web Sitesi Sorumlusu   :   Çağlar PÜSKÜLLÜ